Փետրվարի 11

Թեմա՝ Կենտրոնային և ներգծյալ անկյուններ

Դասարանում

Առաջադրանքներ հետևյալ խնդրագրքից ,157-159,էջ 49

<AOB=600, սա կենտրոնային անկյունն է, քանի որ տարված է կենտրոնից․

1) <AOB=AB

2) <ACB=<AOB/2

Վարժ․157

ա) AB=16 սմ

բ) AB=AO*2=16*2=32 սմ

Վարժ․158

ա) աղեղները հավասար են AB=CD=1120

բ) 3600-1120=2480

Վարժ․159

CD=CO=12 սմ

Տանը

Առաջադրանքներ հետևյալ խնդրագրքից ,160-163,էջ 45

Վարժ․160

ա) 240

բ) 28.50

գ) 450

դ) 620

ե) 900

Վարժ․161

ա) AO=1520,OB=800=>AB=3600-1520-800=1280

Քանի,որ ներգծյալ անկյուն է, ուստի x=<AOB/2=AB/2=1280/2=640

բ) AO=1250,<AOB=300=>AB=<AOB*2=300*2=600=> x=OB=3600-AO-AB=1750

գ) AO=1120,OB=1800=> AB=3600-AO-OB=3600-1120-1800=680

Քանի, որ ներգծյալ անկյուն է, ուստի x=<AOB/2=680/2=340

դ) AO=x, OB=2150, <AOB=200=> AB=2<AOB=2*200=400=> x=3600-OB-AB=3600-2150-400=1050

Վարժ․162

Վարժ․163

<BAC=720