Մարտի 1-4

Շարժում շրջանագծով

Screenshot_2022-02-28 hanrahashiv-2 pdf

1)

ա) Պտույտների թիվը գտնելու համար կարող ենք գտնել, թե ինչքան ժամանակում կկատարի մեկ լրիվ պտույտ։

400/20=20վ

Մեկ րոպեն հավասար է վաթսուն վայրկյան, ուստի պետք է 20*60=1200 մ/ր

Իսկ հինգ րոպեյում կկատարի 1200*5=6000 մետր։ Իսկ քանի լրիվ պտույտ կատարեց մարմինը, պետք է 6000/400=15, քանի որ մենք գտանք հինգ րոպեյում անցած ճանապարհը, իսկ պտույտների թիվը գտանք բաժանելով ճանապարհի երկարության։

Պատ՝․ 15

բ) 27 րոպեյում կանցնի՝

Մենք գտանք, որ մեկ րոպեյում անցնում է 1200 մետր, իսկ պտույտների քանակը հավասար կլինի 1200/400=3, այսինքն երեք պտույտ է կատարում մեկ րոպեյում։ Իսկ 27-ը գտնելու համար, պարզապես պետք է 27*3=81 պտույտ։

Պատ՝․ 81 պտույտ

գ) 1 ժամ և 13 րոպեն կարելի է ներկայացնել րոպեների տեսքով։

Մեկ ժամը հավասար է 60 րոպե, 60+13=73 րոպե, և քանի որ մեկ րոպեյում կատարում է երեք պտույտ, 73 րոպեյում կկատարի՝

73*3=219 պտույտ։

Պատ՝․ 219 պտույտ

2)

ա) Խնդիրը լուծելու համար պետք է իմանալ, թե մեկ րոպեն քանի վարկյան է։

1 ր=60 վ

Մեկ լրիվ պտույտ կատարում է քսան վարկյանում, ուստի ութ պտույտը իմանալու համար պետք է

T=20վ

Ութ լրիվ պտույտ կկատարի 20*8=160 վարկյանում․

Պատ՝․ 160 վ

բ) Եթե մեկ պտույտ կատարում է 20 վարկյանում, 25 պտույտ կկատարի 25*20=500 վարկյանում։

Պատ՝․ 500 վ

ա) Եթե շարժվում է 20մ/վ, ուստի 7*20=140, գտանք, թե ինչքան կանցնի յոթ վարկյան անց

Պատ՝․ 140 մ

բ) 15*20=300, հեռավորությունը գտնելու համար պետք է 400-300=100 կմ

Պատ՝․ 100 մ

գ) 23 վարկյանում կանցնի 23*20=460, այսինքն ստացվում է, որ նա կատարած կլինի մեկ լրիվ պտույտ, քանի որ շրջանը 400 մետր է։ Այսինքն ստացվում է, որ նա կլինի 460-400=60 մ-ի վրա։

Պատ՝․ 60 մ

դ) 2,4 ր=2,4*60=144 վ, հեռավորությունը գտնելու համար նախ պետք է բազմապատկել 144*20=2880 մետր։ Իսկ սա նշանակում է, որ մարմինը կատարել է 2880/400=7 լրիվ պտույտ և մնացել է անցել 80 մետր։

Պատ՝․ 80 մ

ե) 5,6 ր=348 վայրկյան, 348*20/400=17 լրիվ պտույտ և 160 մետր։

6960-6800=160 մետր

Պատ՝․ 160 մետր

3)

ա) 2-րդ անգամ

120/20=6 վ

400+120=520, քանի որ երկրորդ անգամ կանցնի այդ մասով 520 մետր հետո, հետո էլ կբաժանենք քսանի, որպեսզի իմանանք, թե քանի վարկյանում կանցնի այդ հեռավորությունը։

520/20=26 վայրկյանում

Պատ՝․ 26 վայրկյան

բ) 4*400+120=1720, իմացանք, թե ինչքան անցավ հինգերորդ անգամ, իսկ ժամանակը գտնելու համար։ 1720/20=86:

Պատ՝․ 86 վայրկյան

գ) 7*400+120=2920, 2920/20=146

Պատ՝․ 146 վայրկյան

դ) (16*400+120):20=326

Պատ՝․ 326 վայրկյան

ա) 18-7=11, 11*20=220 մետր, 400-220=180

բ) 65-46=19, 19*20=380, 400-380=20 մետր

գ) 114-84=30, 30*20=600, 600-400=200

դ) 983-23=960, 960*20=19200, 19200/400=48, ուստի պատասխանը կհայտնվի նույն կետում․

125%=x

100%=20

125*20/100=25մ/վ

4 րոպեն=240 վայրկյան

240*25/400=15 պտույտ

Պատ՝․ տասնհինգ պտույտ

100%=20

80*20/100=16

Պատ՝․ 325 վայրկյան

ա) 360/45=8, 1/8=400/8=50, մեքենան կանցնի 50 մետր ճանապարհ մեկ-ութերորդ մասում, 50/20=2,5, 2.5*(20*3)=62,5

բ) 2,5+(8*20)=2,5+16-=162,5

գ) 2,5+(17*20)=342,5

ա) 23,5*20=470, 70/400=7/40, 360/40=9, 9*7=63 ստացվում է 630

բ) 54*20=1080, 1080/400=2 լրիվ պտույտ ու 280, 280/400*360=2520

գ) 1/10=36, 360/10=360

Screenshot_2022-02-28 hanrahashiv-2 pdf(1)