Նախագիծ 1,դաս 2,մաթեմատիկա

Դաս 2.

Կրկնենք անցածը

Առաջադրանքներ(դասարանում)

1) Թվաբանական ո՞ր գործողություններն են ոչ միշտ կատարելի

բնական թվերի բազմության մեջ։

+,-,*,/

գումարում,հանում,բազմապատկում,բաժանում/

2) Գտե՛ք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսը, եթե նրա

չափումներն են՝ 3.5/6սմ, 4.1/2սմ, 5 սմ։

Լուծում․

2*(3.5/6*4.1/2+3.5/6*5+5*4.1/2)=

3.5/6*4.1/2=23/6*9/2=23/2*3/2=69/4=22.1/4

3.5/6*5/1=23/6*5/1=115/6=19.1/6

4.1/2*5=9/2*5/1=45/2=22.1/2

22.1/4+22.1/2+19.1/6=63.11/12

22.1/4+22.1/2=44.1/4+1/2=44.1+2/4=44.3/4

44.3/4+19.1/6=63.3/4+1/6=63.9+2/12=63.11/12

Պատ,63․11/12

3) Խաղողից ստացված չամիչի զանգվածը կազմում է այդ խաղողի

զանգվածի 20 %-ը։ Ինչքա՞ն խաղող պետք է վերցնել 5 կգ չամիչ

ստանալու համար։

Խաղող-100%

Չամիչ-20%

1/5*5/1=1/1=1 կգ ․

Պատ 1 կգ խաղող։

Լրացուցիչ(տանը)

4) Հայտնի է, որ a-ն ամբողջ թիվ է։ Կարելի՞ է ասել, որ՝

ԱՅՈ

ա) a-ն բացասական թիվ է, 

բ) |a|-ն ոչ բացասական թիվ է,

գ) a-ն դրական թիվ է, 

դ) 2a–3<2a,

ե) a-ն կոտորակային թիվ է, 

զ) (|a|+1)-ը դրական թիվ է։

5) Գտե՛ք արտահայտության ամենամեծ արժեքը.

ա) 3 – |x|, 

բ) –|x|, 

գ) –3 ⋅ |x|, 

դ) –(|x| – 2)։

6) Վազքի մրցումներում մարզիկներից մեկը տարածությունն անցել է 4 ր 45 վրկ-ում, իսկ մյուսը՝ 20 %-ով արագ։ Ինչքա՞ն ժամանակում է նա հասել վերջնագծին։

4 ր․45 վ․- 4․45/60

4.45/60=100%

x=80%

100-20=80%

4.45/60*80=100*x

4.45/60*80=3,80=3.80*60=4.20/60=4.1/3

Պատ․4 րոպե,20 վ․- 4 րոպե,1/3 վայրկյան։

7) Տարբեր փականներ ունեցող երեք ճամպրուկների բանալիները

խառնվել են իրար։ Բավակա՞ն է արդյոք երեք փորձը, որպեսզի

իմանանք, թե որ բանալին որ ճամպրուկինն է։

Ինձ թվում է ոչ,ամենաքիչ փորձով կարելի 9 անգամ,ամեն մեկի 3 անգամ։Շնորհկալություն։

English march 30-april 3

Հեռավար ուսուցում.մարտի 30-ապրիլի 10

Опубликовано 

6-րդ դասարան

Թեման՝ Adjectives

Թեման՝Adjectives (ածականներ)-Կքննարկենք տեսազանգով:

Teaching Superlative Adjectives for comparing things to ESL kids ...

Անգլերենում ածականների բաղդատական և գերադրական աստիճանները կազմվում են երկու կերպ

1.Միավանկ ածականների և -y, -ow, -er, le վերջածանց ունեցող երկվանկ ածականների բաղդատական աստիճանը կազմվում է բառի հիմքին -er, իսկ գերադրական աստիճանը` -est վերջավորությունն ավելացնելով.

long- longer-the longest

simple- simpler- the simplest

Նույն եղանակով են կազմվում այն երկվանկ ածականների համեմատությամ աստիճանները, որոնց երկրորդ վանկի վրա է ընկնում բառի շեշտը.

polite- politer- the politest

                                    ՈՒղղագրական որոշ կանոններ

Կան որոշակի կանոններ, որոնց կիրառումն անհրաժեշտ է: Ահա դրանք.

1.Եթե ածականը վերջանում է y տառով, որին նախորդում է բաղաաձայն, y-ն փոխարինում ենք i-ով` մինչ համեմատության վերջավորությունն ավելացնելը.

easy-easier-the easiest

2. Եթե y տառին նախորդում է ձայնավոր, y-ն մնում է անփոփոխ

3.Բառավերջի e-ն սղվում է -er, -est վերջավորություններից առաջ

brave- braver-the bravest

wise-wiser-the wisest

Մեկ բաղաձայնով վերջացող միավանկ ածականների դեպքում, եթե բառավերջի  բաղաձայնին նախորդում է կարճ ձայնավոր, վերջին բաղաձայնը կրկնապատկվում է -er, -est վերջավորություններից առաջ` փակ վանկը պահպանելու համար

big-bigger-the biggest

Սակայն, երբ միավանկ ածականը վերջանում է տառակապակցությամբ, փոփոխություն տեղի չի ունենում:

thick-thicker-the thickest

Տեսազանգից հետո՝

Դիտել տեսադասը պարտադիր:

Ex 1 2 3 4

ex.1-10/10

ex.2-9/10.(10/10)

ex.3-10/10

ex.4-10/10

Կատարել Round up 4 գրքից առ. 12,13 էջ՝ 34:

12 page

1 exercise

fit,appear,look,prefer,have,not/know,smell,not/like,think,not/belong.

1)Aya prefers classical music to jazz and pop.

2)He looks new cabinets in the kitchen.

3)She thinks so relieved now that the test is over.

4)Tom didn’t like Indian food.It’s too hot and spicy for him.

5)The new rock band appears on stage tonight.

6)This isn’t Ahmed’s coat. It isn’t belong to him.

7)The food smell nice.

8)The funfair rides are exciting. We have a great time!

9)I fit where Jane is at the moment.

10)The Browns didn’t know of going to the theatre tonight.

2 exercise

1)The children are having so much
fun at the circus!

2)Fiona is looking at some photos.

3)This jacket fits you perfectly.

4)Ron wants to become a pilot.

5)I don’t understand the meaning of that word.

6)He loves playing football.

7)I am thinking of buying a new CD.

13 page

1 exercise

1)Is Grandmother drinking a coffee.

No,she is reading a book.

2)What’s Mrs.Jones is doing?

She is drinking a coffee.

3)Is Jenny reading a book.

No,Jenny is looking at the postcards.

4)What’s Billy and Ella are doing?

They are eating a sandwich.

5)Is Grandfather taking a pictures?

No,he is feeding the birds.

2 exercise

Greetings from David!!!

We’re staying at Sochi,in Russia.The weather is good.There isn’t cloud in the sky.Right now i am writing a letter for you and playing computer games.My parents are at work and my sister and brother are playing basketball.We come home late every day and then we are playing different games and we are going to sea.In the evening we are doing our homework or helping moother at housework.Tonight we are watching films about spiderman or Iron man.

We love it there.There is so much to see and do.See you when I come home.

Yours,best friend DAVID!!!

34 page

Dear Robert,

I’m writing to tell about our new house.It’s lovely the nicest I have ever seen.It’s much bigger than our last one but also much expensive.The house looks very modern. There are many rooms with large windows and wooden floors.I finally have a room that I don’t have to share with my young brother.My bedroom is on the second floor and I have a great view.The best thing about this house is that it has a
lovely garden. There are lots of flowers and trees around which make the place much colourful.The new house is in a peaceful area. It’s actually quitly area I’ve ever lived in. The neighbours are also very kind. Can you believe they organised a party for us? They are definitely much friendly people I have ever met.
Well, that’s all my news. I hope you’ll visit me soon. I can’t wait to show you the new place.Y

Your’s,

Chris.

13 exercise

Use What’s or Who’s and the adjectives in brackets in the superlative to
complete the questions. Then ask and answer in pairs.

1.What’s the most exciting.I think it’s football.

2.What’s the funniest commedian in the world.

I think it’s “The Mask”

3.What’s the best programme on TV?

I think it’s NEWS.

4.Who’s is much popular singer in the country?

I think Mihran Tsarukyan,he good at sing.

5.What’s the many difficult language in the world?

I think it’s chinese.It’s very difficult.

Order of Adjectives-ածականների հերթականությունը
1 Opinion adjectives (bad, good, etc.) go before fact adjectives (old, red, etc.).
She bought a beautiful red dress.
2 When there are two or more fact adjectives, they go in the following order:
size-չափը /age-տարիքը /shape-ձևը/ colour-գույնը /origin-ծագումը/ material-նյութը

Կատարել Round up 4 առ. 4,5 էջ՝ 29:Ապրիլի 6-10

  • Պատմել սովորել  տեքստը և կատարել տեքստից հետո տեղադրված վարժությունները:
  • Աշխատել հետևյալ նախագծի վրա:

Նախագիծ 1,դաս 1,մաթեմատիկա

Դաս 1.

1. Մեկ անհայտով հավասարումներ

Տեսական նյութ

Այն հավասարությունը, որում տառով նշանակված է մի անհայտ թիվ, կոչվում է մեկ անհայտով հավասարում։ Օրինակ` x – 19 = 23: Հավասարումը լուծել նշանակում է գտնել այն թիվը, որը տառի փոխարեն տեղադրելով՝ ստանում ենք հավասարություն։ Այդ թիվը կոչվում է հավասարման լուծում (արմատ)։

x-ի փոխարեն տեղադրելով տարբեր թվեր՝ կարելի է տեսնել, որ

x – 19 = 23 հավասարման լուծումը 42 թիվն է։ Սակայն ամենևին

պարտադիր չէ հավասարումը լուծելու համար այդպես վարվել։

Գոյություն ունեն հաշվեկանոններ, որոնք հնարավորություն են տալիս

հեշտությամբ գտնել հավասարման լուծումը։

Հիմա ձևակերպենք հավասարումը լուծելու հաշվեկանոնը.

1. Պարզեցնում ենք հավասարումը՝ բացելով փակագծերը։

2. Հավասարման՝ անհայտ պարունակող անդամները տեղափոխում

ենք նրա ձախ մասը, իսկ անհայտ չպարունակող անդամները՝

աջ մասը։

3. Հավասարման երկու մասերում կատարելով անհրաժեշտ թվաբանական գործողությունները՝ ստանում ենք պարզագույն

հավասարում և լուծում այն։

Այժմ դիտարկենք հետևյալ խնդիրը. ո՞ր ամբողջ թիվը պետք է գրել

x տառի փոխարեն 0 < x < 4 անհավասարության մեջ, որպեսզի

ստացվի ճիշտ անհավասարություն։ Այն անհավասարությունը, որի

գրառման մեջ օգտագործվում է մեկ տառ, կոչվում է մեկ փոփոխականով անհավասարում։ Անհավասարումը լուծել նշանակում է գտնել այն բոլոր ամբողջ թվերը, որոնք տառի փոխարեն տեղադրելու

դեպքում ստացվում է ճիշտ անհավասարություն։ x-ի փոխարեն

տեղադրելով տարբեր ամբողջ թվեր՝ ստանում ենք անհավասարման

լուծումը՝ (1, 2, 3)։ Այդպիսի թվերի մասին ասում են նաև, որ դրանք

բավարարում են անհավասարմանը:

Առաջադրանքներ(դասարանում)

1) Լուծե՛ք հավասարումը.

ա) x – 832 = 174

x=832+174.

x=1006

ստուգում․1006-832=174 

բ) 1405 – x = 108

x=1405-108

x=1297

ստուգում․1405-1297=108

գ) x + 818 = 896

x=896-818

x=78

ստուգում․78+818=896

դ) x – 303 = 27

x=303+27

x=330

ստուգում․330-303=27

ե) 84 + x = 124

x=124 — 84

x=40

ստուգում․84+40=124

զ) 2003 + x = 4561

x=4561-2003

x=2558

ստուգում․2003+2558=4561

2) Հավասարման արմա՞տն է արդյոք 3 թիվը.

ա) x – 3 = 0, այո

բ) x – 5 = 0, ոչ

գ) 7 – x = 0,ոչ

դ) 3 – x = 0, այո

ե) 2 ⋅ x = 6 ,այո

զ) x = 6 – x,այո

3) Կազմե՛ք հավասարում և լուծե՛ք այն.

ա) x թվին գումարել են 4 և ստացել են 19

x+4=19

x=19-4

x=15

ստուգում․15+4=19

բ) x թվից հանել են 10 և ստացել են 7:

x-10=7

x=10+7

x=17

ստուգում․17-10=7

գ) 35-ից հանել են x թիվը և ստացել են 5:

35-x=5

x=35-5

x=30

ստուգում․35-30=5

դ) 11-ին գումարել են x թիվը և ստացել են 25:

11+x=25

x=25-11

x=14

ստուգում․11+14=25

4) Բավարարո՞ւմ է արդյոք 2 թիվը տրված անհավասարմանը.

ա) x < 3, այո

բ) x > 4, ոչ

գ) 5x > 0,այո

դ) 2x < 3,այո․

Լրացուցիչ(տանը)

5) Լուծե՛ք հավասարումը.

1)x-3/4=5/8

x=5/8+3/4

x=1.3/8

5/8+3/4=5+6/8=11/8=1.3/8

ստուգում․1․3/8-3/4=5/8

2)x-1/2=5/6

x=5/6+1/2

x=1.1/3

5/6+1/2=5+3/6=8/6=1.2/6=1.1/3

ստուգում․1.1/3-1/2=5/6

3)3/10-x=4/5

x=3/10-4/5

x= -2/5

3/10-4/5=3-8/10= -5/10= -2/5

ստուգում․3/10-(-2/5)=4/5

4)1.2/3+x=4.7/9

x=4.7/9-1.2/3

x=3.1/9

4.7/9-1.2/3=43/9-5/3=43-15/9=28/9=3.1/9

ստուգում․1,2/3+3.1/9=4.7/9

5)x+10.2/9=11.5/9

x=11.5/9-10.2/9

x=1.1/3

11.5/9-10.2/9=1.5/9-2/9=1.5-2/9=1.3/9=1.1/3

ստուգում․1.1/3+10.2/9=11.5/9

6)5.7/8-x=4.13/16

x=5.7/8-4.13/16

x=1.1/16

5.7/8-4.13/16=1.14-13/16=1.1/16

ստուգում․5.7/8-1.1/16=4.13/16

6) Լուծե՛ք հավասարումը.

ա) 2 ⋅ (x + 3) = 6 – x, 

2*(0+3)=6-0

բ) 7 ⋅ (3 – x) + 4 ⋅ (x + 2) = 8, 

7*(3-3)+4*(0+2)=8

գ) 3 ⋅ (4 – x) = 2x + 1,

3*(4 — 1)=2*4+1

դ) 5 ⋅ (x – 9) + 6 ⋅ (2 – x) = 1:

?

7) Գտե՛ք անհավասարման լուծումը.

ա) 2 < x < 8, 

2<3,4,5,6,7<8

բ) 0 < x < 10, 

0<1,2,3,4,5,6,7,8,9<10

գ) –7 < x < 12,

-7<-6,-5,-4,-3,-2,-1,0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11<12

դ) –2 < x < 3:

-2<-1,0,1,2<3